Nekvalitný spánok je jednou z novodobých epidémií a prináša so sebou viacero negatívnych zdravotných dôsledkov. Zabezpečte si spánok, počas ktorého si oddýchnete a zregenerujete celé telo. Aby sa vám spalo sladko, naservírujte si na tanier niektorú z týchto dobrôt.

Banány
Sladké ovocie, ktoré je bohaté na horčík, uvoľní vaše svaly a rovnako hormóny serotonín a melatonín, ktoré navodia dobrý spánok. Nie nadarmo sa banány označujú ako prírodné tabletky na spanie.

Med
Skutočne priaznivo ovplyvňuje spánok. Prečo je tomu tak? Med obsahuje glukózu a práve prírodný cukor vysiela do mozgu signál, že je na čase prestať produkovať hormón orexín, ktorý sa spája s bdelosťou.

Vlašské orechy
Hodinu pred spaním si doprajte za hrsť vlašských orechov. Za poruchami spánku totiž môže byť aj znížená produkcia melatonínu v krvi. Tento hormón má rozhodujúci vplyv na kvalitu vášho spánku, predtým ako si ľahnete do postele, doplňte jeho nedostatok.

Morčacie mäso
Snažíte sa večer nekonzumovať ťažké a mastné jedlá? Morčacie mäso či šunku si však bez obáv doprajte. Obsahuje totiž hormón tryptofán, ktorý vám, čuduj sa svete, pomôže zaspať.

Morské riasy
Nie celkom bežná potravina by na vašom tanieri vo večerných hodinách nemala chýbať predovšetkým vtedy, ak trpíte poruchami spánku. Prítomnosť morských rias v krvi výrazne ovplyvní váš spánok a dokonca zníži nočné mory či pomočovanie u detí.

TOTO radšej nie!
Ak sa chcete kvalitne vyspať, vyhnúť by ste sa mali konzumácii kávy a alkoholu. Hoci jeden pohárik môže navodiť ospalosť, viac alkoholu bráni telu dostať sa do hlbších fáz spánku. Nevhodné sú mastné jedlá, ale i syry. Obsahujú väčšie množstvo aminokyseliny tyramín a tá spôsobuje, že mozog uvolňuje chemickú látku, ktorá nás udržiava v strehu. Večerné chrumkanie pri filme sa vám môže vypomstiť rovnako. Čipsy a iné snacky obsahujú  veľa glutamanu sodného, ktorý sa spája s rôznymi poruchami spánku.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.