Lymfatický systém je pre telo niečo ako kanalizácia pre mesto. Vďaka nemu sú z tela odvádzané škodlivé látky, ktoré sa tvoria vo vnútri, ale aj tie, ktoré do tela vnikajú zvonka. Lymfatický systém tvoria lymfatické cievy, v ktorých koluje bezfarebná tekutina – lymfa. Pretože lymfatický systém nemá svoju vlastnú pumpu, ktorá by zabezpečovala jeho prúdenie, musíte mu pomôcť vy, a to pohybom.
Keď chcete rozprúdiť lymfatický systém, stačí na to pár jednoduchých cvikov. Počas takéhoto cvičenia sa zamerajte predovšetkým na časti tela, kde je najviac lymfatických uzlín. Sú to:

- Krk

- Podpazušie

- Lakťové jamky

- Slabiny

- Podkolenné jamky

Nasledujúce cviky všetky tieto miesta správne stimulujú a lymfa môže prúdiť.

Chôdza

Najprirodzenejším a zároveň najlepším pohybom pre podporu prúdenia lymfy je chôdza. Pohybom rúk pri chôdzi stimulujete uzliny v podpazuší. Zdvíhaním nôh zas stimulujete podkolennú jamku a slabiny. Ideálne by ste mali kráčať asi 25 minút.  Pri chôdzi by ste mali mať ruky voľné, takže chôdza, pri ktorej ste ovešaní nákupnými taškami, sa neráta.

Pochod na mieste
Na tento cvik nepotrebujete veľa priestoru. Zacvičiť si ho môžete kedykoľvek, doma či v práci. Okrem toho, že rozprúdi lymfu, rýchlo zaženie únavu a poskytne osvieženie lepšie ako kávička. Postavte sa rovno, nohy mierne rozkročte a ruky spustite voľne pozdĺž tela. Natiahnutými pažami začnite mávať dopredu a dozadu. Po chvíli pridajte aj pochodovanie na mieste, nohy zdvíhajte čo najvyššie. Vydržte aspoň tri minúty.

Otáčanie trupom

Pri ďalšom cviku stojíte rovno, ale s nohami pri sebe. Ruky zveste pozdĺž tela. Začnite sa otáčať v páse doprava a doľava a otáčajte pri tom aj hlavu. Pohybujte iba vrchnou časťou tela, dolná časť zostáva zatiaľ v kľude. Ruky sa pohybujú voľne podľa pohybu tela. Po pár otočeniach pridajte mierne pokrčenie kolien pri každej otočke zo strany. Opakujte aspoň 10-krát na každú stranu.

Zdvíhanie panvy
Ľahnite si na chrbát na podložku. Nohy pokrčte v kolenách, ruky položte vedľa tela. S výdychom zdvíhajte panvu z podložky. Keď prídete až navrch, zatnite sedacie svaly a s nádychom spustite panvu na podložku. Opakujte 10-krát.

Zdvíhanie nôh
Budete potrebovať podložku. Ľahnite si na chrbát na podložku. Nohy zdvihnite do vzduchu, kolená vystrite, špičky tlačte smerom k sebe. Teraz zdvihnite aj hornú časť tela, ruky vystreté. Uvoľnite sa a ľahnite si späť. Opakujte 10-krát.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok