Zdravý životní styl Zdravý štýl 6 užitočných rád pri športovaní v horúcich dňoch

Zhromaždili sme niekoľko užitočných rád, aby ste si behanie alebo tréning dokonale a rozumne užili aj v najteplejšom období roka.

1. Športujte v chládku

Najlepším obdobím na športovanie je skoré ráno. Samozrejme, to sa ľahko povie, ale komu by sa chcelo vstávať o hodinu skôr z postele, aby sa ešte k tomu unavil a zapotil? Ale je veľa ľudí, podľa ktorých sa naozaj oplatí privstať si a užiť si východ slnka na ihrisku a potom sa fit a nabitý energiou vydať do práce. Plánom B môže byť tiež pohyb v neskorších večerných hodinách, športovanie po západe slnka, ale majte na pamäti, že organizmus sa v takom prípade dostane ešte do obrátok a počítajte s tým, že ešte dlhé hodiny potom nebudete môcť zaspať.

2. Vyhýbajte sa obdobiu najväčších horúčav dňa

Ak sa vám do denného programu telesný pohyb pred východom alebo po západe slnka nezmestí, snažte sa aspoň vyhýbať športovaniu vonku medzi 11. a 18. hodinou, pretože v tomto dennom období je jednak veľmi intenzívne UV žiarenie a tiež koncentrácia alergénov v ovzduší je v týchto hodinách najvyššia.

3. Nečakajte prehnané športové výsledky

Každý vie, že osobné rekordy a maximálne športové výkony nevznikajú pri tropických teplotách. Uspokojte sa s tým, že ste splnili svoju dennú dávku a urobili ste niečo pre svoje zdravie, precvičili ste si svaly, prispeli k zlepšeniu krvného obehu a nervového systému a posilnili tak svoju imunitu.

4. Pite dostatok tekutín

Pred tréningom, počas tréningu a tiež po tréningu! Pri vysokých teplotách má organizmus väčšiu spotrebu tekutín, potením sa z tela vylučuje aj oveľa väčšie množstvo minerálnych látok ako v iných ročných obdobiach, a preto sa odporúča aspoň po ukončení športových aktivít piť minerálnu vodu alebo izotonické nápoje. Kto sa športu venuje naozaj vážne a dlhé hodiny, v lete by mal určite konzumovať aj minerálne soľné tablety na doplnenie sodíka vylúčeného z tela potením. 

5. Oblečte si špeciálne materiály

Tiež správne zvolené oblečenie prispieva ku komfortu počas športových aktivít. Voľte športové odevy vyrobené zo špeciálnych technických materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť a rýchlo schnú. V letnom období je nepostrádateľným doplnkom tiež šiltovka, šilt alebo šatka svetlej farby, vyrobené zo špeciálnych technických materiálov.

6. Venujte pozornosť varovným signálom tela

Pocit smädu, návaly tepla, intenzívnejšie potenie ako zvyčajne, svalové kŕče, bolesti hlavy a pocity slabosti sú signály poukazujúce na to, že niečo nie je v poriadku. Ak sa u vás niektorý z týchto príznakov objavuje, okamžite prestaňte s behaním, pretože organizmus pravdepodobne vyčerpal zásoby tekutín a minerálnych látok, prípadne ste možno dostali úpal. V takom prípade bezodkladne doplňte tekutiny, zjedzte banán alebo energetickú tyčinku a bežte do tieňa, kde počkáte, až vám bude lepšie alebo sa srdcový pulz zníži na hodnotu okolo 100 tepov za minútu.

zdroj: futanet.hu, strokeinfo.hu

Vytlačiť stránku
Zdielať článok