Dieťa Novorodenec 5 tipov, ako obliecť bábätko v zime a kedy vyraziť von

Možno sa vám rovno vybaví pravidlo: Oblečte bábätku o jednu vrstvu viac, než máte vy. Nemusí to však byť pravda. Každý z nás je trochu inak otužilý. Preto sa skôr zamerajte na vrstvenie a materiál oblečenia. Tiež nie je vhodné, aby boli jednotlivé kúsky až príliš priliehavé. Tak nebude mať telo bábätka šancu a priestor sa ohriať. Ako teda obliecť bábätko?

Fusak a vrstvenie

Dieťa, ktoré ešte nechodí a von s ním vyrážate len v kočíku, zabaľte predovšetkým do fusaku s nánožníkom. Pod ním môže mať základnú variantu oblečenia, do ktorého ho obliekate cez deň na doma – body alebo košieľka, pančucháče alebo dupačky, navrch mikinu alebo sveter a pridajte fleesovú kombinézu. Ak je veľká zima, dieťatko vo fusaku prikryte ešte detskou dekou.
Ak radšej bábätko nosíte v šatke, oblečte ho do body, kabátika, svetríka či mikiny, pančušiek a tepláčikov alebo dupačiek. Pretože najviac telesného tepla uniká bábätkám cez hlavu, nezabudnite na čiapku a okolo krku nákrčník. Nezakrývajte bábätku ústa, aj keď je veľká zima. Zrazená para by mu mohla spôsobiť omrzliny okolo pusinky.
chodiacim batoľatám oblečte pančuchové nohavice, body s dlhým rukávom, sveter a na to všetko teplú zimnú kombinézu. Neoddeliteľnou súčasťou zimného outfitu sú rukavice, šál a čiapka.

Kúpte správnu veľkosť oblečenia pre bábätko
5 tipov, ako obliecť bábätko v zime a kedy vyraziť von

Teplo od nôh je kľúčové

Bábätko, ktoré iba leží v kočíku a nemá žiadny pohyb, musí mať v teple predovšetkým nôžky. O teplo zospodu sa postarajú teplé ponožky alebo kožušinové papučky, fusak a nánožník. V šatke na teplé ponožky navlečte bábätku ešte návleky. Ani u cupitajúcich batoliat nepodceňte nohy v teple. Pred vlhkom a zimou ochránia ich nohy nepremokavé topánky. Vyberajte také, ktoré majú protišmykovú podrážku.

Nakupujte prírodné materiály

Pri výbere oblečenia pre bábätká si dajte záležať na tom, aby bolo oblečenie z prírodných materiálov, ako je bavlna alebo biobavlna. Také oblečenie je potom jemné a priedušné. Pri vlne pozor, pokiaľ ide o spodnú vrstvu – mohla by detskú pokožku štípať až podráždiť. Veľmi vhodné sú aj funkčné materiály, ktoré odvedú pot, keď sa dieťa zapotí, a tak neprechladne. Syntetické materiály nikdy nepoužívajte ako prvú vrstvu priamo na pokožke bábätka.

Chráňte pokožku bábätka

Studeným počasím pod mrakom sa nenechajte mýliť a pred vychádzkou s bábätkom vždy ošetrite jeho citlivú pokožku a chráňte pred UV žiarením. Detský krém z novej rady produktov Tesco Fred & Flo pokožku ochráni pred zimou aj slnečným žiarením.

Dokedy môžete ísť von s bábätkom v zime?

Ak odchádzate z pôrodnice počas zimy, na prvú spoločnú prechádzku s bábätkom sa vydajte až po 14 dňoch. Predtým ho zvykajte na studený vzduch tým, že budete predlžovať čas, ktorý strávi pri otvorenom okne. Aj vtedy ale dbajte na dostatočný počet vrstiev oblečenia. Až budete prvýkrát vonku, nenaťahujte prechádzku na dlhšie ako hodinu. Bohato bude stačiť jeden výlet za deň.

Než vyrazíte s bábätkom von, skontrolujte teplomer.
Ak teplota klesne pod -5 °C, zostaňte s novorodencom či dojčaťom radšej doma.

Výlet s bábätkom von zvážte tiež v prípade, že silno sneží alebo fúka silný vietor. Ideálne podmienkou nie je ani smog alebo nedávno prekonaná choroba.

Ako spoznám, či je bábätku zima alebo teplo?

Ako spoznáte, či je vášmu bábätku teplo alebo zima, keď vám to nemôže povedať samo? Musíte sa teda spoľahnúť na iné zmysly. Najspoľahlivejším ukazovateľom je zátylok bábätka. Ak nahmatáte studený krk, oblečte bábätku ešte jednu vrstvu, je mu zima. Keď ucítite na krku pot, zložte mu jednu vrstvu, je mu teplo.

zdroj: motherclub.cz, babyweb.cz, promaminky.cz, blog.feedo.cz, babyonline.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok