Zdravý životní styl Relax 5 krokov pre úspešné splnenie novoročných predsavzatí

Podľa prieskumov si novoročné predsavzatia dáva každý štvrtý človek. Štvrtina ľudí ich nevydrží plniť ani mesiac. Polovica ľudí to vzdá koncom marca a len štvrtina si verí, že predsavzatia splní. Ženy si najčastejšie dávajú predsavzatia schudnúť a viesť zdravší život. Muži sa zameriavajú na predsavzatia typu prestať fajčiť alebo prestať piť alkohol.

Jedálniček: Menej kíl a viac energie už za týždeň

Nemusíte. Chcete

Keď každý rok premýšľate, čo si do nového roku predsavziať, možno tiež uvažujete so slovesom "musím": „Musím schudnúť,“ „Musím prestať fajčiť,“ „Musím cvičiť“ a podobne. Podvedome to potom vnímate ako vec, ktorú robíte nedobrovoľne a s odporom. Nahraďte slovo „musím" slovom „chcem". A aby ste to dotiahli ešte ďalej, pridajte do formulácie svojho želania ešte pozitívny dôvod, prečo si napríklad prajete schudnúť. „Chcem schudnúť, pretože chcem skvele vyzerať." Nikdy si nezadávajte mnoho predsavzatí naraz. Spíšte si ich na papier a vyberte tie, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Viac ako 2 predsavzatia sa vám budú ťažko plniť.

5 krokov pre úspech

Čo je dôležité pri stanovení konkrétneho predsavzatia?
Špecifickosť. Čo najdetailnejšie si formulujte váš cieľ. Čím bude konkrétnejší, tým lepšie sa vám bude plniť, pretože budete vedieť, čo robiť a vytvoríte si tak systém. Viete presne, čo je potrebné urobiť, aby ste sa prepracovali cez menšie ciele k tomu veľkému.
Merateľnosť. Stanovte si cieľ tak, aby sa dal zmerať. To znamená, že až ciele dosiahnete, zmeny budú viditeľné.
Dosiahnuteľnosť. Váš cieľ musí byť realistický a dosiahnuteľný.
Odmena. Dôvod, prečo si predsavzatia dávate, by pre vás mal byť naozaj dôležitý a jeho dosiahnutie pre vás bude odmenou. Tiež si vopred stanovte, ako sa budete za čiastkové ciele odmeňovať, aby ste sami seba motivovali. Vymyslite si nejaké malé radosti za menšie ciele a na splnenie veľkého cieľa majte pripravenú hlavnú odmenu.
Sledovateľnosť zmien. Je to podobné ako merateľnosť, ale znamená to, že po celú dobu budete môcť vidieť čiastkové pokroky. Často je predsavzatie veľkým záväzkom a jeho splnenie zaberie dlhšie ako jeden mesiac. Preto si pokojne tento veľký záväzok rozdeľte na čiastkové ciele a rozplánujte si ho do celého roka. Ak plánujete schudnúť 30 kíl, pre lepšiu motiváciu si stanovte napríklad 2 kilá každý mesiac. Tak budete mať lepší prehľad o plnení svojho priania a predsavzatie sa nebude už zdať také nemožné.

Po malých krôčikoch dôjdete do cieľa s väčšou pravdepodobnosťou.

Predsavzatie si napíšte

To, čo ste si predsavzali, si vyveste na viditeľné miesto. Majte svoj vysnívaný cieľ na očiach a každý deň si ho tak vizuálne pripomeňte. Svoje želanie pokojne doplňte obrázky, fotkami, jednoducho niečím, čo podporí vašu motiváciu k dodržanie predsavzatia.

Vytrvajte 3 týždne a začne sa vám meniť život.

Vydržte 3 týždne a vyhrali ste

Plniť predsavzatia začnite hneď, neodkladajte svoj cieľ. Až sa dáte do plnenia svojich predsavzatí, bude potrebné zmeniť vaše doterajšie zvyklosti a návyky. Aby vám šlo plnenie predsavzatia ľahšie, mali by ste si z neho urobiť zvyk. Činnosť, nad ktorou postupom času už nebudete premýšľať a bude pre vás automatická. A aby sa nejaká činnosť stala zvykom, je potreba 21 dní, než si váš mozog zvykne


Cvičte plank každý deň a za 30 dní máte ploché brucho

Čo vám môže ešte s plnením predsavzatia pomôcť?

Vyhýbajte sa lákadlám
Ak chcete schudnúť, vyhýbajte sa v obchode regálom so sladkosťami. Ak chcete prestať fajčiť, snažte sa vyhnúť situáciám, ktoré si bez cigarety nedokážete predstaviť.
Uľahčite si cestu

Predsavzali ste si, že budete chodiť cvičiť? Majte pri dverách vždy pripravenú tašku so športovým oblečením, aby ju stačilo len chytiť a zamieriť do posilňovne.
Všetko zaznamenávajte

Vaše pokroky si zapisujte do diára. Ďalšou možnosťou sú sociálne siete, kde vás môžu motivovať a podporovať aj vaši priatelia.
O vašom predsavzatí povedzte rodine aj kamarátom

Čím viac ľudí bude o vašom predsavzatí vedieť, tým väčší to pre vás bude záväzok a viac vás to bude motivovať k jeho splneniu.
Hľadajte vzory

Nájdite si niekoho, komu sa podarilo to, o čo sa snažíte a sledujte ho, pripomínajte si jeho príbeh, a to pokojne každý deň.

5 krokov pre úspešné splnenie novoročných predsavzatí
Odkladáte aj prokrastináciu? 8 tipov, ako jej odolaťzdroj: wikihow.cz, magazin.ceskapojistovna.cz, zena.aktualne.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok