Dieťa Detské zdravie 3 najčastejšie príčiny, prečo vaše bábätko nechce spať

Keď má bábätko problémy so spánkom, je jasné, že sa nevyspí celá rodina. A to až dovtedy, kým neprídete na to, prečo ten malý človiečik vlastne plače. Najčastejšie príčiny, prečo nechce bábätko zaspať, sú hlad, rozhodený biorytmus a bolesť. 

Hlad
Je dieťatko dostatočne nakŕmené? Možno mu materské mlieko a / alebo náhradná výživa nestačia na to, aby naplnili jeho žalúdok. Dieťa možno získa dostatok živín, ale nebude sa cítiť dostatočne sýte a potom bude celú noc plakať. Spočiatku sa tomu dá predchádzať večerným kŕmením, ale neskôr, keď bude dieťatko prijímať aj pevnú stravu, bude jeho žalúdok plnší a tieto problémy sa budú objavovať menej často.

Biorytmus
Cirkadiánny rytmus (biorytmus) pôsobí na každého človeka, či je to dieťa alebo dospelý človek. Ak dieťatko celý deň prespalo, potom je len malá šanca, že bude spať aj v noci. Cez deň dieťaťu doprajte spánok v pravidelnom čase  a večer zhasnite svetlo v izbe a nechajte len pološero, aby si bábätko zvyklo rozlišovať, kedy je čas byť hore a kedy je čas na spanie. Večer potom bude ľahšie zaspávať. Naučte dieťa, aby zaspávalo samo a neukladajte ho do postieľky, až keď zaspí mimo nej.

Bolesti
Častou príčinou nespavosti je bolenie bruška, ktoré sa najčastejšie objavuje v prvých mesiacoch života dieťaťa. Dôvodov môže byť veľa, napríklad prekŕmenie, alergia na potravu alebo prehĺtanie vzduchu pri kŕmení či kolika. Je potrebné časom zistiť dôvod a konzultovať tento problém s lekárom. Ďalším nepríjemným javom sú bolesti v ústnej dutine, ktoré potrápia každé dieťa. Akonáhle sa začnú prerezávať mliečne zúbky, prichádza aj s týmto spojené bolesti a podráždenie. Tieto problémy možno riešiť prostriedkom určeným na tíšenie bolesti, ktorý sa rozotiera na ďasná. Ako riešiť problémy so spánkom u detí do jedného roka?

Vytlačiť stránku
Zdielať článok