Budúce mamičky by letné horúčavy najradšej preležali v bazéne. Ale pretože to nejde, zozbierali sme pre vás mamičkami osvedčené nápady, ako si užiť leto napriek horúčavám čo najpríjemnejšie.

tipy, ako zvládnuť horúčavy s bruškom

Dajte zbohom soli

Obmedzenie soli v jedálničku môže pomôcť zredukovať opuchy. Obmedzte solenie, aj keď ešte opuchy nemáte, obličkám sa uľaví. Nezbavujte sa však soli úplne. Obsahuje cenný jód, ktorý je pre bábätko dôležitý.

Pite vodu za dvoch

Osvedčený letný evergreen – tekutiny, tekutiny a ešte raz tekutiny. Obzvlášť počas tehotenstva sa treba dôkladne zavlažovať, keďže sa potíte viac ako zvyčajne.

Obrúčku zaveste na retiazku

Prsty sú prvým miestom na tele, kde tehotné ženy cítia opuchy a teplo im vôbec nepomáha. Keď  teda zbadáte opuchnuté prsty, zložte z nich radšej prstene, lebo ich z prstov už tak ľahko nedostanete. Obrúčku si zaveste dočasne na retiazku na krk.

Nechajte sa nadnášať vodou

Pobyt v bazéne vás osvieži, ale to nie je všetko. Uľaví aj tlak na ischiatický nerv a chvíľku si budete môcť užívať beztiažový stav. V tehotenstve sa vo všeobecnosti plávanie odporúča, je to dokonca najvhodnejší šport. Pozor len na kvalitu vody, ideálne je čisté prírodné jazero, rybník alebo more. Plávanie v bazéne radšej konzultujte s lekárom, najmä ak máte sklony k vaginálnym infekciám.

Obložte sa mokrými uterákmi

Na zníženie telesnej teploty aj pre menšie potenie sa si dajte na krk alebo na čelo mokrý uterák. Pomôže to, uvidíte.

Schovajte sa v kine

Poprechádzajte sa po nákupnom centre a potom si skočte do kina. Využijete tak čas na nákup, ako aj na relax v príjemne vychladenom prostredí. 

Pustite vzduch do farebných šiat

Naplňte vás šatník farebným a ľahkým oblečením z priedušných látok ako bavlna či ľan. Potiť sa asi budete, úplne sa tomu vyhnúť nedá, hormóny totiž robia svoje, ale aspoň trochu si vhodným výberom šiat môžete pomôcť.

Krém s vysokou ochranou je povinný!

Aj keď ste doteraz boli zvyknuté používať ochranný faktor 15, v období tehotenstva ho zvýšte. Vďaka zvýšenej krvnej cirkulácii a hormónom je pleť jasnejšia, viac sa mastí, môže sa zhoršiť akné a tvoria sa strie. A slnko môže zvýšiť produkciu melanínu, ktorý spôsobuje melazmu, známu ako tehotenská maska.  Sú to tmavé fľaky vyskytujúce sa na tvári. Venujte preto ochrane pokožky zvýšenú pozornosť a bez krému na opaľovanie  sa slniečku nevystavujte. 

Opaľovať sa v tehotenstve môžete, ale iba v správnom čase

Doprajte si masáž pre tehotné

Ak ste milovníčkou masáži, teraz máte o dôvod viac, prečo si ich dopriať. Po pôrode pravdepodobne dlhý čas žiadnu nestihnete. No okrem toho masáže v tehotenstve sú efektívnou a veľmi príjemnou formou na zredukovanie opuchov a pripravia budúce mamičky na pôrod. No nie hocijaké masáže! Choďte radšej po referenciách a v kvalitnom centre sa pýtajte na špeciálne masáže určené pre tehotné ženy.

Nohy si zaslúžia pohodlie, nosia dvoch naraz

V lete si na nohy šupneme štýlové sandáliky či pohodlné žabky a vyrazíme do ulíc. No v tehotenstve to nie je najlepšia možnosť. Siahnite po iných pohodlných topánkach, po takých, ktoré vás nikde netlačia.

Večer doprajte nohám osviežujúcu starostlivosť 

Zelenina a ovocie na večeru

Keď vás prepadnú nočné návaly hladu, pokúste sa im odolať. Aj večer jedzte už len ľahšie menu, aby ste si v noci kvalitne oddýchli. A sústreďte sa na sezónne ovocie a zeleninu.  Okrem toho, ovocie má v sebe veľa vody a vlákniny, ktoré vám pomôžu pri zadržiavaní vody a opuchoch.

S cestovaním opatrne

Na cestách si dávajte na seba extra pozor. Keď sa už niekam potrebujete presúvať, zvoľte vlak alebo auto. Je dôležité každé dve-tri hodiny zastaviť a poriadne si ponaťahovať nohy, aby netrpeli. A počas posledného trimestra sa úplne vyhnite lietadlu.

Cestovanie počas tehotenstva radšej preberte s lekárom.

Zdroje: maternidadfacil.com, crecerfeliz.es, bebesymas.com, tehotenstvo.rodinka.sk


Vytlačiť stránku
Zdielať článok