Zdravý životní styl Relax 10 vecí, na ktoré myslite pri renovácii

Leto je ideálny čas nielen na dovolenku, ale aj na renováciu domu, preto si tieto dve činnosti mnohí spájajú do jednej. Aby ste si pri tom prerábaní aj trochu oddýchli, pripravili sme pre vás zoznam vecí, na ktoré by ste mali myslieť ešte skôr, než sa pustíte do obnovy svojho príbytku.

1. Spravte si pevný plán

Či už chcete renovovať iba pár metrov, alebo sa chystáte prerábať polovicu domu, spravte si presný plán. Čiastkovo rozpíšte všetky činnosti, približný čas trvania, urobte si časový harmonogram. Pridajte aj plán B, ak by sa niečo nedarilo tak, ako ste si pôvodne predstavovali. Prestoje vás oberajú o veľa času a čas sú peniaze.

Myslite aj na také veci, ako je odstavená voda či elektrina, a zabezpečte si dostatok vody a nápojov na toto obdobie.

2. Pripravte si rozpočet

Peňaženka nepustí. Hľadajte na internete, obehajte obchody a porovnajte si ceny materiálu. Niekde sa dá ušetriť a bez ujmy na kvalite kúpiť lacné výrobky, inde treba radšej za kvalitu priplatiť, najmä ak ide o veci, ktoré majú vydržať niekoľko rokov a ktorých poškodenie by sa skončilo katastrofou. Sanácia vždy vyjde drahšie než prevencia.

3. Rekonštrukciu si načasujte

Na rekonštrukciu si dožičte dostatok času. Vezmite si dovolenku, aby ste mohli robiť bez prerušovania. Pokiaľ plánujete väčšie rekonštrukčné práce, ideálne je, keď je doma čo najmenší počet členov rodiny a vás nikto a nič nezdržiava.

4. Objednajte robotníkov

Malé práce zvládnete s ochotnými kamarátmi. Do väčších renovácií by ste sa bez majstrov nemali púšťať. Ak nemáte overenú partiu, hľadajte podľa referencií. Veľa napovedia aj voľné termíny, ochota komunikovať cez telefón a spísať zmluvu.

5. Spíšte zmluvu so stavebnou firmou

Na vykopanie jednej jamy krompáčom s vami asi nikto zmluvu nepodpíše, ale ak ide o výkopové práce, búranie, stavbu a ďalšie závažnejšie rekonštrukčné úlohy, podpísanie zmluvy s realizačnou firmou vám dáva možnosť reklamovať prácu, s ktorou ste neboli spokojní, a žiadať opravu alebo kompenzáciu. 

6. Objednajte materiál

Materiál na renováciu nie je materiálom každodennej potreby. Keď si necháte jeho nakupovanie na poslednú chvíľu, celkom určite budete musieť odbočiť zo svojich plánov a kúpiť niečo, čo nie je celkom podľa vašich predstáv. Veľa vecí totiž treba objednať a dodacia lehota niekoľko dní až týždňov vám môže zmariť celý plán.

7. Vyčistite priestor

Z miesta, ktoré budete renovovať, odneste všetko, čo by vám pri práci mohlo prekážať. Spravte to ešte skôr, než začnete s prácami. Priebežné odpratávanie zavadzajúcich vecí vás oberá o čas a nervy. Nehovoriac o tom, že ak máte robotníkov, beží im čas a vám unikajú peniaze.

8. Vymedzte si v dome čisté miesto

Keď bude všade prach, káble a pracovné náradie, dobre vám padne aspoň na chvíľu sa utiahnuť do čistej miestnosti a na pár minút v nej „vypnúť“ alebo sa slušne čisto najesť.

9. Kam s odpadom?

Čím väčší projekt máte v pláne, tým viac odpadu z neho bude. Čo s ním spravíte? Kam ho vyveziete? Zvládnete to aj vy? Informujte sa, kam je možné odpad vyviezť, prípadne ako si zabezpečiť pristavenie kontajnera alebo odvoz stavebného materiálu.

10. Myslite na seba

Pri toľkej práci ľudia zvyknú zabudnúť aj na jedlo. Stiahnite si do mobilu aplikáciu Tesco Online nákupy a Tesco vám domov dovezie čerstvé potraviny, aby ste ich mali poruke a nemuseli sa zdržiavať nakupovaním.

Zdroj: familyhandman.com, domztehliy.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok